Lata starań zwieńczyliśmy właśnie sukcesem. 18 kwietnia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał nam nieodpłatnie działkę o powierzchni ponad 2,5 ha na budowę placówki oświatowej.
Szacunkowa wartość nieruchomości to ponad 42 mln zł.
O tym, że w południowo-wschodniej części dzielnicy pilnie potrzebujemy nieruchomości pod szkołę było wiadomo od lat. To tu – przy Hemara i Głębockiej działają dwie największe placówki oświatowe. Choć powstały zaledwie kilka lat temu, uczy się w nich łącznie blisko 3,5 tys. uczniów. Aby znaleźć miejsce dla wszystkich dzieci musieliśmy wynająć dodatkowy budynek. W tym rejonie nie mieliśmy miejskich działek, które moglibyśmy przeznaczyć na budowę kolejnej szkoły.
- Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy działkę na tak potrzebną placówkę. Dziękuję władzom Warszawy za wsparcie w procesie pozyskiwania nieruchomości. Dziękuję bardzo dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa za dostrzeżenie rosnących potrzeb dynamicznie rozwijającej się Białołęki. To już druga nieruchomość w tej kadencji, po działce na pływalnię przy ul. Ostródzkiej, którą nieodpłatnie otrzymaliśmy od KOWR – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.
Pierwsze starania o pozyskanie działki od KOWR pod szkołę rozpoczął jeszcze poprzedni zarząd dzielnicy. Zielone światło dla przekazania części nieruchomości pojawiło się w obecnej kadencji. Ruszyły przygotowania do nieodpłatnego nabycia nieruchomości. Z działki o powierzchni 4,6 ha w rejonie ulic: Głębockiej, Kartograficznej, Siecznej i Geometrycznej, należącej do Skarbu Państwa, zarządzanej przez KOWR wydzielono nieruchomość dla dzielnicy.
- Białołęka otrzymała działkę o powierzchni 2,5470 ha. To minimalna wielkość nieruchomości na budowę placówki oświatowej wraz z zapleczem na tym terenie. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego część działki musi pozostać biologicznie czynna. Chcemy, aby docelowe zagospodarowanie tego terenu przewidywało przeznaczenie jak największej części działki na ogólnodostępną zieleń, z której będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy – mówi Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza Białołęki, odpowiedzialny m.in. za inwestycje.
Co powstanie w ramach inwestycji
Planujemy wybudować duży zespół oświatowy – szkołę podstawową z oddziałami terapeutycznymi (specjalnymi). W całej Warszawie – także na Białołęce - brakuje miejsc dla dzieci z dysfunkcjami, które mają trudności z adaptacją w tradycyjnych placówkach. W nowym obiekcie zaplanowana zostanie część przeznaczona dla nich. W budynku znajdą się m.in. pracownie, sale gimnastyczne oraz blok żywieniowy. Jednocześnie powstanie duży, ogólnodostępny teren zielony.
W programie zagospodarowania terenu, który stworzyliśmy dla tej inwestycji, przewidujemy:
- boiska zewnętrzne tj.: boisko do gry w piłkę na sztucznej trawie o wymiarach 64m x 40m z możliwością pomniejszenia do wymiarów 60m x 30m oraz dwa boiska wielofunkcyjne do gry w koszykówkę/siatkówkę/piłkę ręczną w kolorze nawierzchni pasującym do otoczenia.
- Ścieżki, po których można zarówno spacerować jak i biegać lub/i bieżnie.
- Place zabaw, który zapewnią możliwość atrakcyjnego i różnorodnego spędzania czasu na zewnątrz – we wszystkich porach roku – także jesienią i zimą. Place zabaw będą dostosowane do grup terapeutycznych. Zastosowana będzie bezpieczna nawierzchnia syntetyczna lub naturalna oraz bezpieczne, przyjazne naturze, niestandardowe, pobudzających kreatywność urządzenia zabawowe i inne elementy małej architektury. Placom zabaw dla dzieci będą towarzyszyć nasadzenia drzew częściowo zacieniające teren.
Jaki jest harmonogram prac dla inwestycji
Po pozyskaniu działki, w pierwszej kolejności zlecimy badania geotechniczne. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego musimy upewnić się, czy jest możliwość zaprojektowania kondygnacji podziemnej w tym rejonie. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie konkursu architektonicznego na koncepcję zespołu oświatowego. Po wyborze zwycięskiej pracy nastąpi faza projektowania. Wówczas znane będą szacunkowe koszty realizacji inwestycji. Po uzupełnieniu finansowania i wyłonieniu w przetargu wykonawcy ruszy budowa. Najwcześniej szkoła ma szansę powstać na wrzesień 2027 roku.